Boğaziçi Üniversitesi’nde Toplu Mezuniyet Töreni Talebi Reddedildi!

Öğrenci Temsilciliği Kurulu (ÖTK), sosyal medya hesaplarından ‘Uçaksavar Mezuniyet Töreni Talebimiz’ başlığıyla yayınladıkları mesajda yönetimin, bu talebi geçiştirerek reddettiğini belirtti.

Mesajda şunlar kaydedildi:

* Bu sene mezun olacak öğrenciler olarak okulda son beklentimiz olan mezuniyetin Uçaksavar’da yapılması talebimiz, mart ayından beri dillendirmemize rağmen ‘mezuniyete az zaman kalması’ gibi bir bahaneyle geçiştirilerek reddedilmiştir.

* Mezuniyeti olması gereken yerde, Uçaksavar’da yapılması için dilekçe toplama amacıyla masa açma talebimiz de aynı ilgisiz ve üstünkörü tavırla reddedilmiştir.

* Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri, mezuniyetin Uçaksavar’da yapılması talebini hep bir ağızdan haykırırken bu isteğin gözardı edilmesi, kayyım yönetimin üniversite bileşenlerinin iradesine saygı göstermediğinin açık beyanıdır.

TOPLU TÖRENLER ARTIK DÜZENLENMİYOR

Okul tarihi boyunca toplu olarak düzenlenen mezuniyet törenleri artık düzenlenmiyor.

Öğrenciler önceki dönemlerde tepkilerini mezuniyet törenlerine yansıtabiliyordu. Örneğin, 2016 ile 2021 arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yine seçim sonuçlarını göz ardı ederek atadığı rektör Mehmed Özkan döneminde mezuniyet törenleri toplu yapılmış ve öğrenciler sırt dönme gibi eylemler düzenlemişti.

Önceki dönemlerde de benzer törenler ve protestolar düzenlenmişti.

Kayyım rektör Naci İnci’nin rektörlüğü döneminde törenler şu ana kadar dağınık bir şekilde düzenlendi. Her bölüm, farklı saat ve alanlarda (sınıf, konferans salonu vb.) kendi içerisinde diploma dağıtım töreni düzenliyor. Ayrıca mezuniyet töreni birkaç güne yayılıyor. Okul idaresiyse genel olarak bu törenlere katılmıyor.

Bu sayede öğrenciler dağınık halde oluyor. Bu da toplu protestoları engelliyor.

Şu an okul yönetiminden mezuniyet töreniyle herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak yönetimin öğrencilerin talebini geçiştirmesi törenin yine dağınık bir şekilde yapılacağının işaretlerinden biri.

ÖĞRENCİLER TEHDİT EDİLMİŞTİ

İki sene önce de toplu mezuniyet töreni iptal edilmiş, öğrenciler bu nedenle alternatif mezuniyet töreni düzenlemişti.

Okul yönetimi, törenden iki gün önce öğrencileri e-posta atarak tehdit etmişti: “İzinsiz eylemlere katılan mezunların mezun kartları iptal edilecek, kampüslere girişleri engellenecektir”

‘İzinsiz eylemlerle’ anlatılmak istenen alternatif mezuniyetti.

Alternatif mezuniyet, güvenlik görevlileri tarafından engellenmeye çalışılmış ancak öğrenci, veli ve akademisyenlerin direnişiyle düzenlenmişti.

Törenden sonra da çok sayıda mezunun kartı iptal edilerek okula girişi yasaklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x